Strona główna | Mapa serwisu | English version

KOŁO REGIONALNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻURAWIU

ŻURAW
NASZA MAŁA OJCZYZNA > ŻURAW
ŻURAW
Widok od strony Wiertelaków



Położenie geograficzne wsi Żuraw

 Wieś leży w północno-zachodniej częśći gminy Brąszewice, powiecie sieradzkim, województwie łódzkim.


Zajmuje obszar ok. 126 ha. Stanowi zawarty kompleks zabudowań ciągnący się w lilii prostej w kierunku wschodnio- zachodnim, przez wieś biegnie droga asfaltowa. Kompleks ten otoczony jest rozległymi lasami prywatnymi i państwowymi. Odległość między sąsiednimi wsiami waha się w granicach 1,5- 2km. Od Sieradza wieś Żuraw oddalona jest około 36km w kierunku północno- zachodnim, od Kalisza w kierunku połuniowym- wschodnim, od Błaszek 20km w kierunku południowym i od grabowa na Prosną o 20km w kierunku południowo- wschodnim. Obszar ten położony jest na peryferiach powiatu sieradzkiego, województwa łódziego, na pograniczu województw łódzkiego i wielkopolskiego (powiatu kaliskiego).
Według regionalizacji fizyczno- geograficznej Polski- przeważająca część województwa sieradzkiego należy do makroregionu Nizina Wielkopolska wschodzącego w skład prowincji Nizin Środkowopolskich. Żuraw należy do mikroregionu Kotliny Grabowskiej, która jest położona 170m n.p.m.

Warunki naturalne.
Jest to region typowo rolniczy. Gleby w Żurawiu jak i na oklicy są słabe, przeważa klasa VI, VIz. Klasa V jest mało, są to przeważnie łąki. Uprawy są dostosowane do jakości gleby, dominują: żyto, ziemniaki i owies. Z drzew owocowych znajdujących się pojedyńczo można spotkać: grusze, jabłonie, śliwy (węgierki), wiśnie. W lasach dominuje sosna, modrzew, brzoza, olcha, grab, wiąz, jesion. Lasy obfitują w bogate runo leśne: czrna jagoda, borówki, poziomki, grzyby, jeżyny, maliny. Znajduje się również deużo dzikich, zwierząt  takich jak: zające, sarny, daniele, jelenie, kuny, lisy, łaski, tchórze. Wśród ptaków spotkać możemy: bociana białego, dzięcioły, sowy, sikorki, gile, przepiórki, słowiki, czjki, jastrzębie, kaczki dzikie, sroki, kurki, gawrony, kawki, żurawie. W  lasach spotkać można rzadką w Polsce roślinę jaką jest długoszcz królewski.


ZAPRASZAMY
rosa.piotrowska@wp.pl